Wszystkie inicjatywy podejmowane w Katedrze Patologii i Rehabilitacji Mowy powstają w wyniku kreatywności i pomysłowości jej Pracowników, mają oryginalny charakter oraz niejednokrotnie są inspiracją dla innych jednostek. Jednocześnie wśród odbiorców cieszą się ogromną popularnością ze względu na wysoki poziom oferowanych usług, nowatorskość oraz zgodność z zapotrzebowaniem społecznym. Na wszystkie konferencje, szkolenia, wykłady oraz akcje społeczne liczba osób chętnych do wzięcia udziału jest większa niż miejsc, których limit wyznaczony jest głównie możliwościami organizacyjnymi Pracowników Katedry i pozyskanymi środkami na ich realizację.
Przed powołaniem Katedry Patologii i Rehabilitacji Mowy działalnia Pracowników prowadzone były równie intensywnie w ramach innej jednostki i opisane zostały w zakładce Logopedia na UZ.
Wszystkie wydarzenia zorganizowane lub współorganizowane od momentu powołania Katedry wymienione zostały w zakładkach poniżej.
Katedra Patologii i Rehabilitacji Mowy organizuje konferencje związane z problematyką logopedyczną oraz wiążące się ze szczególnymi potrzebami w zakresie zdolności komunikacyjnej człowieka we wszystkich fazach rozwoju.
Konferencje i seminaria naukowe zorganizowane lub współorganizowane od momentu powołania Katedry.
2023/2024
2022/2023
2021/2022
2018/2019
Początkowo warsztaty adresowane były wyłącznie do studentów i absolwentów studiów podyplomowych w zakresie logopedii prowadzonych na Wydziale Lekarskim i Nauk o Zdrowiu. Wysoka jakość oferowanych szkoleń prowadzonych przez doskonałych praktyków logopedów i neurologopedów zyskała w środowisku logopedycznym bardzo pozytywny oddźwięk. Do współorganizacji szkoleń dołączył Polski Związek Logopedów oraz Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli.
Katedra wraz z Partnerami w roku ak. 2021/2022 i 2022/2023 zorganizowała 11 bezpłatnych 5-cio lub 10-godzinnych szkoleń w formie warsztatowej dla osób, które mogły doskonalić swój warsztat pracy w ciągu łącznie 80 godzin zajęć. W sumie wzięło w nich udział 239 osób. Wszystkie warsztaty prowadzone były przez doświadczonych logopedów pracujących bezpośrednio z pacjentami w różnym wieku i mających praktykę zdobytą w placówkach medycznych, oświatowych lub gabinetach prywatnych.
Rok ak. 2022/2023
Rok. ak. 2021/2022
Uczestnikom dziękujemy i mamy nadzieję, że spędzony z nami czas nie był stracony.
Bezpłatne spotkania online w Akademii Logopedy odbywają się cyklicznie raz w miesiącu przez jeden semestr. Adresowane są do logopedów, studentów logopedii oraz wszystkich osób chcących poszerzać swoją wiedzę akademicką w zakresie logopedii.
Druga edycja Akademii Logopedy - semestr letni 2023/2024
Tematy spotkań w semestrze letnim 2023/2024:
Zapisy dla Uczestników pierwszej edycji - mailowe zgłoszenie do 10 marca 2024 roku, bez konieczności rejestrowania się przez formularz. Nowi Uczestnicy - poprzez formularz, który udostępniony zostanie po 10 marca 2024.
Pierwsza edycja Akademii Logopedy - semestr zimowy 2023/2024
W semestrze zimowym 2023/2024 spotkania odbywały się w piątki w godz. 17.00-18.30. Stałą grupę Uczestników tworzyło 56 osób z całej Polski. Udział w charakterze słuchacza potwierdzono wydaniem zaświadczenia.
Tematy spotkań w Akademii Logopedy w semestrze zimowym 2023/2024:
Wszystkim Uczestnikom - Słuchaczom i Prelegentom, przedstawicielom różnych ośrodków akademickich - bardzo dziękujemy za udział w spotkaniach oraz aktywną, merytoryczną dyskusję.
Pracownicy Katedry Patologii i Rehabilitacji Mowy inicjują w środowisku lokalnym działania o charakterze masowym promując Uczelnię oraz popularyzując wśród mieszkańców Zielonej Góry wiedzę na temat barier fizycznych i mentalnych. W ten sposób propagują ideę dostępności otoczenia zewnętrznego i wewnętrznego dla osób ze szczególnymi potrzebami, w tym z zaburzoną zdolnością komunikacyjną.
Akcje społeczne przeprowadzone dotychczas:
Projekty badawcze
Projekty partnerskie
Pracownicy Katedry Patologii i Rehabilitacji Mowy koordynowali realizację dwóch projektów partnerskich z Miastem Zielona Góra prowadzonych w ramach „Trzeciej Misji Uczelni”.