Aktualności

Cykl Konferencji Naukowo-Edukacyjnych LOGOPEDIA - KONTEKSTY INTERDYSCYPLINARNE

05.02.2025

Cykl Konferencji Naukowo-Edukacyjnych
LOGOPEDIA - KONTEKSTY INTERDYSCYPLINARNE

Holistyczne podejście do procesu diagnostyczno-terapeutycznego i rehabilitacji pacjentów z zaburzoną mową w każdym wieku (od noworodków po wiek senioralny) wymaga interdyscyplinarnej wiedzy naukowej i współpracy zespołów specjalistów różnych profesji, m.in. lekarzy (np.: neurologów, chirurgów, foniatrów, laryngologów, pediatrów, neonatologów, geriatrów), ortodontów, fizjoterapeutów, pielęgniarek, położnych, muzykoterapeutów, gerontologów, pedagogów specjalnych, specjalistów emisji głosu i innych. Równie istotne jest rozszerzanie naukowej przestrzeni logopedii, m.in.: o genetykę, biologię, epidemiologię, anatomię i fizjologię człowieka, językoznawstwo, pedagogikę, psychologię i inne obszary, które przyczyniają się do wnikliwszego poznania istoty oraz uwarunkowań zaburzeń mowy i sposobów ich zapobiegania, a także przeciwdziałania skutkom zaburzeń mowy dla jakości życia człowieka. Lista dziedzin naukowych i profesji uczestniczących w XXI wieku w kompleksowym wsparciu zdrowia człowieka z zaburzoną mową oczywiście nie została tu wyczerpana, a zaproszenie do udziału w cyklu konferencji dotyczy wszystkich osób chcących włączyć się w dyskusję o holistyczności logopedii i jej interdyscyplinarnych aspektach.

Konferencje z cyklu „Logopedia – konteksty interdyscyplinarne” adresowane są do przedstawicieli świata nauki budujących i pogłębiających wiedzę z zakresu patologii mowy oraz profesjonalistów – logopedów i wszystkich specjalistów wspomagających w praktyce proces profilaktyki, diagnozy, terapii oraz rehabilitacji pacjentów z zaburzeniami mowy, a także studentów przygotowujących się do zawodów logopedycznych oraz m.in. medycznych i pedagogicznych.

Konferencje mają charakter bezpośredni (dla prelegentów spoza UZ i okolic Zielonej Góry przewidziana jest możliwość udziału online). Uczestnicy nie ponoszą żadnych opłat, a bezpośrednio po konferencji otrzymają zaświadczenie potwierdzające udział (bierny/czynny). Udział w konferencjach wymaga wcześniejszego zarejestrowania się (na każdą konferencję osobno). Linki do zgłoszenia udziału czynnego i biernego oraz miejsce konferencji podane są na stronach konferencji.

Organizatorzy cyklu: Uniwersytet Zielonogórski (UZ) - Katedra Patologii i Rehabilitacji Mowy, Studia podyplomowe Logopedia; Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie (UKSW) - Katedra Pedagogiki Specjalnej, Studia podyplomowe Logopedia ogólna i kliniczna; Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Głogowie (PANS) - Instytut Nauk Społecznych.

Logo programu Widza Edukacja Rozwój Biało-czerwona flaga i napis Rzeczpospolita Polska Logo Euopejskiego Funduszu Społecznego
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Widza Edukacja Rozwój 2014-2020 "Nowoczesne nauczanie oraz praktyczna współpraca z przedsiębiorcami - program rozwoju Uniwersytetu Zielonogórskiego" POWR.03.05.0-00-00-Z014/18